Baričevičeva oholost bo potegnila za sabo neljube posledice, tako za pasjeljubce, kot za kinologe. Sami psi pa bodo ostali na istem (nerazumljeni in zapostavljeni družinski člani).
Ne vem, če bom zmogla dokončati obljubljeni članek o razmišljanju na temo post Baričevič panike. Zagrabila me je post Baričevič depresija. KZS in VURS razpredata o ukrepih, ki bodo sledili in spremembi zakonodaje. Torej, če karikiram, nam zaenkrat kaže tako: Vsak samo enega psa, 30 kg lažjega od vodnika (vodnice rottweilerjev in berncev, redite se!), doživljensko sprehajanje na povodcu, zaželjeno z nagobčnikom..! Si mislim, da bo nova zakonodaja najbrž prizadela tiste, ki se s psi ukvarjajo, tisti, ki imajo pse kot okrasni atribut, pa bodo tako ali tako ignorantsko živeli (in počeli vse) kot so doslej. In to je na žalost velika večina. Kot je rekla Vida Čadonič Špelič imajo na VURSu itak premalo ljudi, da bi zakon izvajali. Apelirajo pa na ljudi, da se ga držijo. Itak.
Ne vem.
Sita sem tudi naivnih, osnovnih vprašanj o psih s strani pasjih ‘vodnikov’, ki imajo že 8 ali več mesečne pse. Kje si bil, ko je bil tvoj pes še kužek, mladiček? Doma. Prepameten in preohol, da bi se pozanimal o bitju, ki si ga privlekel v svoj dom. In ko kužek postane pes in stvari uidejo iz kontrole, potem pa je panika in želja po instant rešitvi – po čarobni paličici, ki bo psa spremenila nazaj v prijetnega kužka. As if.
In sem vesela vsakega, ki se pride v pasjo šolo po pomoč in vodstvo. A na žalost je takih procentualno izredno malo. Veliko jih pride tudi (pre)pozno.
Na temo dotičnega Omizja bi rekla samo še 2 stvari:
Socializacijsko okno psa
Dr. Pavo Zaninovič je veliko opozarjal na trgovine z živalmi. Na žalost ni poudaril (tistim, ki živijo in delajo s psi se to zdi samoumevno), zakaj je tako narobe, ireverzibilno, nepopravljivo vzeti psa iz trgovine: Zavedati se je treba, da se primarna socializacija psa vrši prvih 12 tednov, ko je pes večinoma pri mami oz. vzreditelju. In to je razlog zakaj je pomembno od katerega vzreditelja vzamemo psa oz. zakaj NE KUPUJEMO PSOV V TRGOVINI. Tudi, če ima trgovina ustrezne papirje. Mladiči, s katerimi se neustrezno ravna v tem življenskem obdobju bodo verjetno doživljensko pohabljeni.
Sekundarna socializacija poteka kasneje, do nekje 6 meseca (odvisno od pasme). To je obdobje odraščanja na katerega lahko kot ‘lastniki’ mladiča vplivamo. In to je tudi obdobje, ki ga ogromno novopečenih pasjih ‘lastnikov’ zamudi, ker se jim zdijo mladički še premladi in premalo problematični, da bi se ‘lastniki’ bolj angažirali. Vsega tega večina ljudi itak ne ve. In iz zgoraj naštetih razlogov bodo zvedeli šele, ko bo ogromno že zamujeno. Morda je krivo to, da se je pred leti v šolo jemalo pse, ki so bili stari že 1 leto, mlajših ne. Ne vem. Seveda je bil tudi način šolanja takrat drugačen.
Za vožnjo z avtom pač potrebujemo vozniško dovoljenje, se pravi se moramo PREJ naučiti vožnje. Za ‘posedovanje’ psa ne rabimo nič. Lahko smo največji bučmani pod soncem, pa še vedno lahko imamo psa. In to je tisto, kar me tako žalosti. Žalosti me, da ni preventive. Želela bi si, da bi širša javnost vedela teh par osnovnih resnic o psu PREDEN si psa kdo sploh omisli.
Ni dovolj psa imeti rad
Dan po Baričevičevi smrti sem srečala sosedo v parku (tarat se še ni govorilo o spolni zlorabi mastifov), ki mi je rekla: “Pa sej pravijo, da jih je imel takoooo rad!” Ja in kaj? Če imaš psa rad ti bo pa on kar ljubezen vračal? Pod nujno? Kot sem povedala v prejšnjem članku, pes ni mali človeček in ‘lastnika’ nima rad po človeško. In ga bo poskušal izigrati, če bo človek slab vodnik. Dobre vodnike pe imajo psi ‘radi’ – to pomeni, da jih upoštevajo in da se držijo v njihovi bližini, ker z dobrim človeškim vodjo tvorijo zdravo krdelo.